Vydávanie rozhodnutia o návrhoch na zavedenie nových technologických a nových pracovných postupov pri výrobe potravín

Prostredníctvom tejto služby má žiadateľ možnosť požiadať Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky o vydanie rozhodnutia o návrhoch na zavedenie nových technologických a nových pracovných postupov pri výrobe potravín ak ide o :

  • automat na predaj nepasterizovaného kravského mlieka,
  • samoobslužný automat na lisovanie a podávanie čerstvej šťavy,
  • automat na pečenie a predaj pizze,
  • výroba zmrzlinových roliek na špeciálnom zariadení,

Pre koho je služba určená:
Služba je určená pre právnickú osobu a fyzickú osobu-podnikateľa, ktorá je žiadateľom o vydanie rozhodnutia o návrhoch na zavedenie nových technologických a nových pracovných postupov pri výrobe potravín.

Prejsť na elektronickú službu

Tlačivá pre listinné podanie

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vydáva rozhodnutie na základe žiadosti, ktorá obsahuje:

  1. obchodné meno, právnu formu, sídlo, telefonický kontakt alebo emailovú adresu a identifikačné číslo, ak bolo pridelené, ak je žiadateľom právnická osoba; meno, priezvisko, obchodné meno, miesto podnikania, telefonický kontakt alebo emailovú adresu a identifikačné číslo, ak bolo pridelené, ak je žiadateľom fyzická osoba – podnikateľ; meno, priezvisko a bydlisko, ak je žiadateľom fyzická osoba,
  2. meno, priezvisko a bydlisko alebo obchodné meno a miesto podnikania, telefonický kontakt alebo emailovú adresu osoby zodpovednej za prevádzkovanie posudzovanej činnosti,
  3. prevádzkový poriadok, ktorý je predmetom posúdenia.

Prílohy:

  • technická dokumentácia s podrobným popisom technológie k posudzovanému zariadeniu / automatu s príslušnou fotodokumentáciou a technickými náčrtmi typového vyhotovenia - v slovenskom jazyku,
  • návod na použitie - obsluhu posudzovaného zariadenia / automatu - v slovenskom jazyku,
  • stručný popis posudzovaného zariadenia / automatu - najmä jeho umiestnenie (napr. v interiéri - už v schválených potravinárskych prevádzkach, obchodných centrách a pod.), napojenie na elektrický zdroj, napojenie na zdroj pitnej vody, odstraňovanie odpadov, kontrola a zabezpečenie chladiaceho reťazca (ak je nevyhnutný pre jeho správne fungovanie), kontrola zo strany zodpovedného prevádzkovateľa (napr. ako často, akým spôsobom, kontrola používaných surovín, monitorovanie teploty, zdravotná neškodnosť konečných výrobkov, údržba a čistenie - tzn. hygienicko-sanitačný režim zariadenia/ automatu),
  • certifikát potvrdzujúci súlad s požiadavkami platnej legislatívy z hľadiska materiálového vyhotovenia (vyhlásenie o zhode podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004 o materiáloch a predmetoch určených na styk s potravinami a o zrušení smerníc 80/590/EHS a 89/109/EHS alebo posudok z Národného referenčného laboratória (NRL) pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami pri Regionálnom úrade verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade).

Služba je spojená s povinnosťou uhradenia správneho poplatku. Správne poplatky za služby sú v súlade so zákonom o správnych poplatkoch.

  • Listinné podanie - 50,00 €
  • Elektronické podanie - 25,00 €

Spôsob úhrady správneho poplatku:

  1. vystavením platobného predpisu s možnosťou úhrady:
    • priamo v elektronickej službe
    • prevodom na účet
    • poštovou poukážkou s možnosťou platby na Slovenskej pošte, a.s. (spoplatnená úhrada za operáciu)
    • zaplatením správneho poplatku do pokladne Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (hotovostne alebo platobnou kartou)
  2. potvrdením o úhrade poplatku z technického zariadenia prevádzkovateľa systému umiestneného na pošte,
  3. prostredníctvom webovej alebo mobilnej aplikácie eKolok,
  4. na samoobslužných platobných kioskoch.

V prípade neuhradenia správneho poplatku nie je možné vydanie rozhodnutia.

Zákonná lehota na vybavenie je upravená v zákone o správnom konaní. V jednoduchých veciach, najmä ak možno rozhodnúť na podklade dokladov predložených účastníkom konania, správny orgán rozhodne bezodkladne. V ostatných prípadoch, ak osobitný zákon neustanovuje inak, je správny orgán povinný rozhodnúť vo veci do 30 dní od začatia konania; vo zvlášť zložitých prípadoch rozhodne najneskôr do 60 dní; ak nemožno vzhľadom na povahu veci rozhodnúť ani v tejto lehote, môže ju primerane predĺžiť odvolací orgán. Ak správny orgán nemôže rozhodnúť do 30, prípadne do 60 dní, je povinný o tom účastníka konania s uvedením dôvodov upovedomiť.

Rozhodnutie o návrhoch na zavedenie nových technologických a nových pracovných postupov pri výrobe potravín je zasielaný do elektronickej schránky žiadateľa na www.slovensko.sk. V prípade, neaktivovanej schránky na doručovanie alebo listinného podania rozhodnutie zaslané listinnou formou prostredníctvom pošty.

Kontrolná činnosť je vykonávaná formou štátneho zdravotného dozoru nad dodržiavaním ustanovení zákona o ochrane podpore a rozvoji verejného zdravia. Počas výkonu štátneho zdravotného dozoru bude vyžadovaná zo strany žiadateľa súčinnosť.

Každý subjekt právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ je povinná pred začatím podnikateľskej činnosti požiadať Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vydanie príslušného rozhodnutia a do času kladného posúdenia zdržať sa vykonávania posudzovaných činností. V prípade neplnenia alebo porušenia povinností vyplývajúcich z platných právnych predpisov sú riešené tieto prípady ako priestupok alebo iný správny delikt, ktoré sú spojené so sankciami.